Végre elkészült az eddigi legátfogóbb riport a hazai startup helyzetről, hála a Startup Hungary alapos felmérésének. A kutatás többek között azért jelentős, mert megmutatja, hogy most milyen kihívásokat tartogat a hazai ökoszisztéma.
A lehetőségeket tekintve azonban kimondottan hiánypótló anyag született, amely végre mérhetővé tett és számszerűsít rengeteg olyan adatot, amit eddig legfeljebb sejteni lehetett.
30+-os diplomás világpolgárok
A 2020-as adatokból álló felmérést 232-en töltötték ki: ez jókora szelete annak a nagyjából 1000 startupnak, amely a tavalyi évben működött hazánkban.
Úgy tűnik, hogy az átlagos magyar startupper:
- 30 feletti férfi,
- legalább master diplomával és komoly szakmai tapasztalattal rendelkezik, amit vagy egy másik startupnál, vagy multinál szerzett,
- legtöbbjük élt és akár dolgozott is külföldön.
B2B-nak áll a világ
Az is kitűnik, hogy javarészt a B2B startupok válnak sikeressé ebben a régióban. Különösen a mérnöki tudást igénylő területeken válnak gyorsan bajnokká a cégek, de a mély technológiában is erősek vagyunk.
Hiányzik a marketingismeret és az értékesítői véna
A technológiai tudással jól állunk, azonban marketing és sales tekintetében nincs elég tapasztalatuk és ismeretük sem a magyar startuppereknek. Ezeket a hiányosságokat a virágzó ökoszisztémákban a korábban már sikereket elért, tapasztalt vállalkozók forgatják vissza a trónkövetelőknek.
A TLF Capitalnál éppen ezeknek a hézagoknak a kitöltését tűztük ki célul. Mentori programunk és vállalatfejlesztési tanácsadásunk segítségével az általunk megszerzett tudást injektáljuk a portfóliónkba tartozó vállalatokba.
Tudj meg többet a Szolgáltatásainkról!
A cél a nemzetközi piac
A külföldi piacok felé nyitás a válaszadók 72%-a számára elsődleges cél a következő egy évben. Ugyanakkor azok, akik már rendelkeznek komolyabb nemzetközi kapcsolatokkal, a bevált receptnek megfelelően könnyedén lehagyják a mezőny többi szereplőjét. A hangsúlyosabb sikertörténeteknek visszatérő motívuma a gyors külföldi terjeszkedés.
Ez azonban költséges dolog.
Nehéz a finanszírozás
A tőkebevonás tekintetében a nemzetközi befektetők népszerűek lennének ugyan – ám viszonylag kevesen támaszkodhatnak magabiztosan erre a lehetőségre. A hazai bürokrácia és jogi környezet rengeteg buktatót tartogat a vállalkozások számára, így a megfelelő finanszírozás – különösen a kezdeti időszakban – komoly nehézségeket okozhat.
A TLF Capitalhoz hasonló angyalbefektetők erre kínálnak megoldást.
A magyar piacon azonban egyelőre még kevesen vagyunk, akik képesek valós, jól használható gazdasági és jogi tapasztalatot is felmutatni a tőkén kívül.
Magabiztos célkitűzések
A magyar startup szcéna nagyravágyó, folyamatosan fejlődik és nagy potenciállal bír. Sokan bíznak komoly nemzetközi sikerekben, sőt, a kitöltők 34%-a egyenesen unikornis szerepről álmodik.
Bár az ökoszisztéma kevésbé ideális, mint mondjuk néhány szomszédos országban, a kilátások azért egyre jobbak.
A TLF Capitalnál minden nap azon dolgozunk, hogy kedvezőbb feltételeket teremtsünk az induló vállalkozásoknak. Megoldást kínálunk nem csak a finanszírozási, de a vállalatirányítással kapcsolatos egyéb problémákra is.
Befektetőt keresel? Töltsd ki a kérdőívet!
Forrás:
https://forbes.hu/uzlet/startup-kutatas-forbes/
https://forbes.hu/uzlet/startupjelentes-startup-hungary-forbes-2021/